Dla większości kobiet biżuteria stanowi nieodłączny element codziennego ubioru. Tak jak każda rzecz, którą ubieramy i często używamy będzie ona  narażona na różne zabrudzenia (kurz, zanieczyszczenia powietrza, tłuszcz),  zarysowania, jak również będą na nią wpływać  czynniki zewnętrzne. Dlatego należy pamiętać, że o biżuterię należy odpowiednio zadbać. Możliwości na pielęgnację i czyszczenie naszych ulubionych srebrnych błyskotek  może być wiele. Istnieją różne substancje i preparaty przeznaczone tylko i wyłącznie do czyszczenia biżuterii srebrnej, ale do tej czynności możemy także wykorzystać domowe sposoby. Dzięki temu każdy może znaleźć wygodną dla siebie metodę.

Ściereczka do czyszczenia srebra

Użycie specjalnej ściereczki to jedna z dość popularnych metod oczyszczania biżuterii. Świetnie sprawdza się, aby nadać blask i usunąć zabrudzenia z biżuterii. Kupić możemy ją praktycznie w każdym sklepie jubilerskim.  Oprócz funkcji polerująco  – czyszczącej materiał ten pozostawia ochronną powłokę, która ogranicza powstawanie nalotu na metalu. Ściereczki przeznaczone do czyszczenia biżuterii srebrnej bądź złotej są bardzo proste w użyciu, a na efekt nie trzeba długo czekać. Nawet najmniejsza szmatka może zostać użyta wielokrotnie i przez długi czas nie traci swoich właściwości.

Płyn do czyszczenia biżuterii

Płyny stosowane do oczyszczania biżuterii są jednym z najszybszych rozwiązań. Wystarczy zanurzyć wyrób srebrny na kilka sekund i od razu możemy zauważyć ogromną różnicę.  Po wyciągnięciu biżuterii z roztworu uzyskujemy niesamowity połysk i świeżość (zazwyczaj po tej czynności należy opłukać biżuterię pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć). Oprócz tego płyn opóźnia proces ciemnienia biżuterii. Należy jednak pamiętać, że większość takich płynów posiada odczyn kwasowy. Dlatego nie należy nim czyścić miękkich kamieni organicznych (korale, malachit, bursztyny itp.).  W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu dodatkowo przetrzeć biżuterię specjalną szmatką do srebra.

Pasta do zębów

Pasta ta używana jest przez nas na co dzień, ale czy każdy z Was wie, że możemy oprócz zębów wyczyścić nią  również biżuterię srebrną? Wystarczy do tego tylko pasta do zębów i miękka szczoteczka. Nałóż na zabrudzoną powierzchnię pastę, a następnie delikatnie szoruj to miejsce aż pozbędziesz się ciemnego nalotu.  Przy stosowaniu pasty do zębów należy pamiętać, aby nie zawierała ona mikrogranulek, które mogą porysować biżuterię. Po tej czynności płuczemy srebro i wycieramy go do sucha.

Soda i ocet

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie srebrnych błyskotek jest zastosowanie roztworu z sody i octu.  Potrzebne do tego będą 3 składniki: 1 litr wody wymieszany z 1 łyżką sody i octu. W tak sporządzonym płynie zanurzamy na 15 min srebrny przedmiot. Następnie tradycyjnie płuczemy go pod bieżącą wodą, wycieramy i dodatkowo możemy użyć szmatki polerującej.

 

Co jeszcze wyczyści biżuterię srebrną?

Jeżeli szukasz więcej pomysłów i metod na wyczyszczenie biżuterii wystarczy, że Twoja kuchnia będzie zaopatrzona w:

– Coca-Colę,

– spirytus/wódkę,

– kwaśne mleko,

– białko jajka,

– piwo,

– sok z cytryny,

– ziemniaki.

Jak widzisz sposobów na czyszczenie biżuterii jest naprawdę sporo. Każda z tych metod jednak może dać różne efekty. Stopień zabrudzenia ma tutaj również istotne znaczenie. Jedne z tych rozwiązań mogą sprawdzić się lepiej inne gorzej. Przy wyborze zwróć również uwagę, czy bez problemu można wyczyścić całą biżuterię, czy może ma ona w sobie malutkie, ukryte elementy, do których trudno dotrzeć. W takim przypadku najlepiej sprawdza się różnego rodzaju płyny,  do których można zanurzyć cały przedmiot.