Imitacja diamentu

Biżuteria stanowi bardzo piękne uzupełnienie naszego ubioru. Istnieje tak wiele różnych jej rodzajów, kolorów i połączeń z kamieniami, że każda kobieta  może znaleźć coś dla siebie w czym będzie się czuła dobrze. Bez wątpienia biżuteria z diamentem stanowi marzenie nie jednej z nas. Nie każdego jednak stać na taki zakup, ale na szczęście istnieje zamiennik diamantu, który bardzo dobrze go naśladuje, a mianowicie chodzi tutaj o CYRKONIĘ.

Czym jest cyrkonia i z czego się składa?

Cyrkonia to syntetyczny i bezbarwny kamień, który swoim wyglądem przypomina diament. Został on sztucznie wyprodukowany , dlatego nie posiada swojego odpowiednika w przyrodzie. Cyrkonia powstaje podczas procesu topienia cyrkonii i itru, jest więc modyfikacją tlenku cyrkonu ZrO2.  Zazwyczaj jest ona bezbarwna, ale w połączeniu z tlenkami barwi się na różne kolory:

  • cer – żółtopomarańczowy,
  • chrom – oliwkowozielony,
  • kobalt – liliowy,
  • miedź – żółty,
  • wanad – zielony,
  • erb – różowy.

Właściwości cyrkonii

Cyronia charakteryzuje się sześciennym układem krystalograficznym, wykazuje wysoką trwałość, a także dużą gęstość. Kamień ten nie przewodzi dobrze ciepła, dzięki temu może tworzyć skuteczną barierę termiczną. Biorąc pod uwagę wykorzystywanie różnego rodzaju dodatków i stabilizatorów poszczególne odmiany cyrkonii mogą różnić się od siebie właściwościami.

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na twardość tych kamieni. Diament posiada najwyższy stopień twardości ze wszystkich materiałów jakich znamy. W skali twardości Mosha diament osiąga maksymalny wynik – 10. W przypadku cyrkonii skala wacha się między 8,5 -9,0. Kolejną istotną różnicą jest waga. Cyrkonia jest cięższa od diamentu, jej różnica wynosi około 1,75 karata. W przypadku czystości kamienia diamenty zazwyczaj posiadają pewien defekt lub nieczystość. Z kolei cyrkonia wyróżnia się nieskazitelnością – nie posiada skaz ani zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę współczynnik załamanie światła diament wyróżnia się większą głębią blasku. Ostatnią najbardziej dostrzegalną różnicą jest cena obu tych kamieni. Występowanie diamentu w przyrodzie jest bardzo rzadkie, dlatego jego wartość jest bardzo wysoko wyceniana. Jeżeli chodzi o cyrkonię to znajduje się ona w przedziale cenowym, który jest dostępny dla większości ludzi, a do tego posiada bardzo kuszący wygląd. Z tego również względu cyrkonia znalazła wielu swoich zwolenników.

Czy cyrkonię stosuje się tylko w jubilerstwie?

                Oczywiście, że nie –  cyrkonia jest stosowana również w przemyśle. Jednym z najbardziej znanych sposobów wykorzystywania cyrkonii to użycie jej podczas analizowania zawartości tlenu w spalinach. Związek, który tworzy cyrkonię stosowany jest również w medycynie w postaci uzupełnienia stomatologicznego. Służy także do produkcji noży ceramicznych i miedzy innymi  mierzenia pH w wysokich temperaturach.