Kolory bursztynu często kojarzą nam się z jesiennym klimatem. Ich ciepłe kolory działają na nas  uspokajająco i przywołują na myśl miłe wspomnienia. Jest to wyjątkowy kamień, który może stanowić zarówno ciekawy dodatek codziennego stroju, jak i również stać się oryginalną ozdobą wyjściowych kreacji. Jest tak wiele przeróżnych kombinacji bursztynu w jubilerstwie oraz różnorodnych jego wielkości i kształtów, że każdy może znaleźć odpowiednie zestawienie dla siebie.

Jak powstał bursztyn?

Bursztyn należy do surowców szlachetnych, jest kopalną żywicą pochodzących z drzew iglastych. Kiedy drzewa te znajdowały się blisko mórz ich żywica dostawała się do wody i po wielu latach twardniała i stawała się bursztynem. Często w kamieniach tych możemy zauważyć owady, które przykleiły się kiedyś do żywicy i zostały już w niej na zawsze. Bursztyn bałtycki  zwany również bałtyckim złotem powstał ponad 40 mln lat temu  w epoce eocenu na terenie obecnego Morza Bałtyckiego.

Najczęstsze odmiany bursztynu

Odmian bursztynu jest bardzo wiele – obecnie znanych jest ok. 60 gatunków. To co je wyróżnia na pierwszy rzut oka to kolor. Wiele bursztynów różni się między sobą odcieniami i zestawieniami kolorystycznymi. Ponadto kamienie te pochodzą z różnych drzew oraz epok historycznych. Niezwietrzały bursztyn posiada barwę żółtą zbliżoną do odcienia miodu, tak jak świeża żywica. Bursztyny, które powstały później zostały poddane utlenieniu i uzyskały ciemniejsze kolory, im kamień ten był dłużej wystawiony na działanie tlenu tym stawał się ciemniejszy. Proces utleniania najbardziej oddziaływał na zewnętrzną powłokę bursztynu, dlatego często oglądając go widzimy znacznie jaśniejszy środek od powierzchni. Na ciemnienie bursztynu ma wpływ również oddziaływanie światła i poziom utraty wody.

 

Pielęgnacja biżuterii z bursztynem

Bursztyn w połączeniu ze srebrem stanowi idealny duet. Jak jednak odpowiednio zadbać o taką biżuterię? Po pierwsze należy unikać kontaktu z wodą, pod jej wpływem bursztyn matowieje. Ważne jest również oczyszczanie i polerowanie bursztynu miękką szmatką. Im częściej zakładamy biżuterię z bursztynem tym częściej powinniśmy ją czyścić. Pamiętaj jednak, że bursztyn jest miękkim kamieniem, dlatego czynności czyszczące należy wykonywać starannie i delikatnie, aby go nie porysować. Jeżeli chodzi o przechowywanie takiej biżuterii najlepiej oddzielić ją od pozostałych błyskotek i owinąć bursztyn miękkim materiałem. W przypadku biżuterii, której nie nosimy często można dodatkowo schować ją do foliowego, szczelnego woreczka. Bursztyn jest również wrażliwy na różnego rodzaju detergenty, a nawet perfumy. Bursztyn jest pięknym kamieniem, ale również wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby nie stracił swojego blasku i wyjątkowości.